Bruksela i wino owocowe

Opublikowano przez dnia Mar 25, 2009 w Wina | 0 komentarzy

Polska ma dziś ostatecznie uzyskać zgodę na produkcję wina owocowego. W Brukseli rozpoczyna się dwudniowe spotkanie ministrów rolnictwa 27 krajów Wspólnoty.
Produkcja popularnych u nas win owocowych była zagrożona, kiedy kilka miesięcy temu Komisja Europejska uznała, że jeśli wino – to tylko z winogron. Ale pod wpływem presji Polski, Niemiec i krajów skandynawskich Bruksela wycofała się ze swej propozycji i zgodziła się na produkcję wina owocowego z jabłek, porzeczek czy wiśni. Dziś potwierdzą to ministrowie 27 krajów, ale pod warunkiem, że uzgodnią także radykalną reformę unijnego rynku wina.

Ministrowie rolnictwa będą rozmawiać nie tylko o winie. Wśród pozostałych tematów jest też zwiększenie limitów produkcji mleka, co bardzo interesuje Polskę. Szefowie resortów rolnictwa mają przyjąć propozycje Brukseli o dwuprocentowym zwiększeniu limitów produkcji mleka. Nie wiadomo, czy ten pomysł zaakceptuje Polska, która wcześniej domagała się trzy, a nawet pięcioprocentwego zwiększenia limitów.

W unijnej naradzie ma wziąć udział szef resortu rolnictwa, Marek Sawicki. Komisja Europejska planuje spotkanie polskiego ministra z komisarzem do spraw zdrowia, Markosem Kyprianu, które ma być poświęcone zniesieniu rosyjskiego embarga na import polskiego mięsa.

Źródło: tvn24.pl

Dodaj odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *