Historia winem pisana

Opublikowano przez dnia Wrz 22, 2010 w Wina | 0 komentarzy

Historia wina jest równie długa co dzieje człowieka. Pierwsze wzmianki pochodzą sprzed sześciu tysięcy lat przed naszą erą. Wino miało istotne znaczenie w czasach starożytnych. W Egipcie stanowiło element ceremonialny, nad północnymi wybrzeżami Morza Śródziemnego było integralną częścią uczt. Mimo, że w średniowieczu zapomniano o Starożytności, nie zaprzestano jednak picia tego trunku. Co więcej – zakonnicy przez wieki doskonalili uprawę winorośli i sztukę fermentacji. Dzięki temu stworzyli podstawy tradycji winiarskiej, która istnieje do dzisiaj.

Dobre czasy dla wina przyszły jednak dopiero w XVI-XVIII w., które przyniosły odkrycia geograficzne. Nowo zdobyte ziemie, na przykład Ameryki przeznaczone zostały pod uprawę winorośli. Kolejne stulecia sprawiły, że wino można było już transportować w różne strony świata, dzięki temu sztuka picia wina rozprzestrzeniła się na całym globie. A to wszystko za sprawą mocnego szkła, w którym przechowywano wino.

Dwudzieste stulecie, które przyniosło ze sobą nowoczesne technologie to okres dynamicznego rozwoju sztuki winiarskiej. Nie trzeba było już ręcznie prowadzić zbiorów, a i opryskiwanie winorośli stało się znacznie prostsze.  W miarę rozwoju technologii opracowano sposoby, które zapobiegały psuciu się wina.

Wino obecnie urosło niemal do rangi symbolu. Szczególnie popularne są szampany, które stały się obowiązkowym elementem każdego święta. Jest mile widziane na każdym stole. To z wyższej półki stanowi dodatkowo wyraz elegancji i dobrego smaku. Dlatego ludzie chętnie kupują i jako podarunek ofiarowują wino. Prezent taki jest niezwykle pożądany i ucieszy każdego –  nie tylko koneserów.

Dodaj odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *