Szukaj

Białostockie przysmaki na szlaku kulinarnym

Ponieważ Białystok to miejsce wielokulturowe, tradycja kulinarna tego miasta jest bardzo bogata, a lokalna kuchnia tak naprawdę jest połączeniem przepisów różnych narodów. W miejscowych restauracjach serwowane są potrawy najbardziej charakterystyczne dla regionu, a wędrówkę po lokalach ułatwia białostocki szlak kulinarny.

Białostockie przysmakiKulinarny szlak

Obok typowych atrakcji turystycznych, jak zabytki architektury miejskiej odzwierciedlające historię miasta i regionu, na uwagę zasługują również miejscowe restauracje, będące ważną częścią tradycji Podlasia. Z tego też względu w październiku 2010 roku oficjalne zainaugurowano otwarcie szlaku kulinarnego, który tworzą liczne restauracje zlokalizowane w centrum miasta. Inicjatywa została bardzo życzliwie przyjęta przez turystów i spotkała się z przychylnymi opiniami wśród mieszkańców.

Sekrety podlaskiej kuchni

Kuchnia Podlasia to smaki wywodzące się z kuchni polskiej (głównie kresowej), żydowskiej, białoruskiej, ukraińskiej, rosyjskiej, a nawet tatarskiej. Składnikami najczęściej występującymi w przygotowywanych daniach są kapusta, ziemniaki, grzyby, mięsa (różne rodzaje), fasolka, a same potrawy, wprawdzie bardzo smaczne, nie należą do dietetycznych. Częstym dodatkiem do bigosów, pierogów czy barszczu są skwarki – jako forma omasty, a popularną przekąskę stanowią śledziki.

Potrawy podlaskie posiadają specyficzne nazwy, z którymi turyści przyjeżdżający z innych regionów Polskich nigdy wcześniej się nie zetknęli. Dlatego w miejscowych restauracjach często padają pytania związane z zamawianymi daniami.

Wśród tego typu najpopularniejszych potraw można wymienić:

  • bliny – wywodzące się z kuchni rosyjskiej, a będące okrągłymi plackami z mąki gryczano-pszennej i gryczano-żytniej, podawane ze śmietaną lub masłem, z łososiem lub na słodko (z konfiturami),
  • buza – słodkawy napój wywodzący się z kuchni macedońskiej, wyrabiany z mąki jaglanej,
  • kindziuk – mięsna potrawa z kuchni litewskiej, która wymaga długotrwałego procesu dojrzewania i suszenia mięsa,
  • kartacze – to gotowane ziemniaki nadziewane mięsem wieprzowo-wołowym przyprawionym czosnkiem, podawane oczywiście ze skwarkami i smażoną cebulą, wywodzą się z kuchni litewskiej,
  • kołduny – to niewielkie pierogi nadziewane farszem z mięsa baraniego lub wołowego i gotowane w rosole, pochodzą z kuchni tatarskiej,
  • sękacz – przysmak już bardziej znany, wyrabiany z jajek, masła, cukru i mąki, z dodatkiem gęstej śmietany, swoją nazwę zawdzięcza kształtowi, jaki nadawany jest podczas wypiekania bezpośrednio nad ogniem, kiedy to dolewane są kolejne warstwy ciasta.

Gdzie zasmakować?

Białostocki szlak kulinarny tworzy około 30 restauracji. Jednak równie tradycyjnych i wykwintnych potraw można zasmakować w restauracjach hotelowych, w tym Hotelu Cristal, znajdującym się w centrum Białegostoku. W hotelowej restauracji podawane są dania oparte o regionalne przepisy, ale można też znaleźć nieco bardziej oryginalne propozycje, pochodzące z krajów całego świata.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>